Hoşgeldiniz - Özel Akademi Cerrahi Tıp Merkezi

ÇAĞRI MERKEZİ 0 212 474 02 66
  

Elektroensefalografi diğer bir deyişle EGG, beyin dalgalarının elektriksel yollar ile izlenmesini amaçlayan bir yöntemdir. Burada hastaya herhangi bir elektrik akımı verilmesi söz konusu değildir dolayısı ile ağrılı veya acı hissi yoktur.

Elektroensefalografla elde edilen verilere elektroensefalogram ismi verilir. EEG çekimlerinde küçük elektrotlar saç derisine yapıştırılır bu yapıştırma esnasında iletken maddelerin kullanımı söz konusudur. Bu elektrotların birbirleri arasında potansiyel elektrik değişiklikleri bilgisayar aracılığı ile kayıt altına alınır ve sonuçlar uzman kişiler tarafından yorumlanarak hastalara bilgi verilir. Yetişkin kişilerde EEG çekimi öncesi saçın önceden temizlenmesi gerekir ayrıca uyku EEG‘si için de hastanın 1 gün süre ile uykusuz kalması gerekebilir. Çocuklarda EEG çekimleri genel itibariyle uyku esnasında yapılır. Bu durumun sağlanması için çocuklara ilaç verimi söz konusu olabilir.

EEG çekimleri sonrasında saptanan anomaliler değerlendirilerek beyin mekanizmasında meydana gelen çalışma bozuklukları teşhis edilebilmektedir. Bu teşhisler sonrasında ilgili bölümlerle yürütülecek tedavi çalışmaları açısından EEG çekimleri oldukça önemli olduğu söylenebilir.