Hoşgeldiniz - Özel Akademi Cerrahi Tıp Merkezi

ÇAĞRI MERKEZİ 0 212 474 02 66
  

Endoskopi Birimi

Endoskopi ünitesi ile yemek borusu, mide ve ince bağırsakların ilk kısımlarının incelenmesi amaçlanarak bu bölgede meydana gelebilecek rahatsızlıkların tedavi edilmesi amaçlanır. Endeskop fransızca kökenli bir kelime olup “iç organları gözleme” anlamına gelmektedir.

Özel bir ışık kaynağı ve üzerinde bulunan kamera vasıtasıyla görüntü almaya olanak sağlayan endoskopi ünitesi, bükülebilir özellikte tüp şeklindeki bir alet yardımı ile sindirim sistemi organlarının incelemesi işlemidir. Tanı ve tedavi amaçlı uygulanmasının yanı sıra, yutma, çiğneme, mide sorunları, bağırsak tembelliği, kabızlık uzun vadeli ishal süreçleri, uykuya bağlı indirekt sorunlar, üst sindirim sistemi yolu hastalıkları, boşaltım sistemine ilişkin problemler endeskop ile tedavi gerektirebilen hastalıkların sadece bir kısmı olarak gösterilebilir.

Endeskopi üniteleri ile yapılan taramalar birçok hastalığın erken tanısına olanak sağlamaktadır. Ayrıca endoskopi üniteleri ile yapılan işlemler esnasında alınan biyopsi örnekleri ile mevcut hastalıklara kesin tanı konulabilmektedir. Bu sayede konulan erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleri ile hastalığın önü alınabilmektedir.