Hoşgeldiniz - Özel Akademi Cerrahi Tıp Merkezi

ÇAĞRI MERKEZİ 0 212 474 02 66
  

Uyku Laboratuvarı

Uyku laboratuvarı hastanın uyku ile ilişkili kayıt altına alınabilir tüm verilerin sonradan bilgisayar ortamında incelenmesi üzerine kayıt altına alındığı yerdir. Hasta kişi özel olarak hazırlanmış uyku laboratuvarına alınarak gece boyunca uyku esnasında hareketleri kamera aracılığı ile kayıt altına alınır.

Uyku laboratuvarlarında hastanın çene ve kas gerilimleri, göz hareketleri, yatış şekilleri, soluk alıp verme mekanizmasının detayları, göğüs hareketleri, karın hareketleri, kandaki oksijen seviyesinin miktarı, EKG, EGG, EOG, EMG gibi birçok gözlem kayıt altına alınır. Bu kayıtlar daha sonra incelenerek hastanın uyku yapısı üzerinde değerlendirmeler yapılır. Tespit edilen anomaliler, ne derece ciddiyet arz ettiği ile beraber rapor altına alınır. Özellikle uyku laboratuvarları, uyku apnesi, uykuda nefes yutma, horlama, narkolepsi gibi hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılmak üzere tasarlanmış mekanlardır.

Uyku laboratuvarlarına, uykuda nefesi kesilen, horlayan, obezite, gece terlemesi, gece idrarı, kalp yetmezliği, hipertansiyon, ritim bozukluğu olan hastalar uyku apnesi gibi hastalıkların var olup olmadığının tespiti amacıyla gözlem altına alınabilmektedir.