Hoşgeldiniz - Özel Akademi Cerrahi Tıp Merkezi

ÇAĞRI MERKEZİ 0 212 474 02 66
  

Hafta Hafta Hamilelik

Artık bir anne adayısınız.9 ay 10 günlük uzun ve keyifli bir yolculuğun başındasınız.Herkese bu yolculuğun sonunda sağlıklı ve hayırlı bir bebek sahibi olması dileğimizle….

Gebelik süresi hesaplamaları hafta hafta gebelik ve trimesterlere (3 aylık dönem) bölünerek yapılmaktadır.Gebelik 40 hafta,yani 9 ay 10 gün devam eden bir süreçtir.Hesaplamalar son adet tarihinin ilk gününden yapılmaktadır.Bu nedenle özellikle gebelik planlayan,korunmayan bir kadının son adet tarihinin ilk gününü kaydetmesi çok önemlidir.

Devamı

Hafta Hafta Gebelik Hesaplama

Kadınların en çok merak ettikleri konulardan birisi olan gebelik 40 haftalık bir süreçtir. Gebeliğin başlangıcı olarak son adet tarihin ilk günü baz alınarak hesaplanmaktadır. Tıbbi cihazların yardımı ile gebelik ölçümleri yapılır ve gebelik süreci haftalara ayrılarak takip edilir. Bundan daha önceleri ay olarak takip edilen gebelik dönemi günümüzde etkili bir şekilde hafta hafta gebelik olarak takip edilmektedir. Hamilelik dönemlerine baktığımızda 3 kısımdan oluşur ve trimester adı verilir Latincede üç ay anlamına gelmektedir. İlk üç aylık kısım 1. Trimester ikinci 3 aylık kısım 2.trimester ve son olarak üçüncü aylık kısımsa 3.trimester olarak bölümlere ayrılmaktadır.

Devamı