Hoşgeldiniz - Özel Akademi Cerrahi Tıp Merkezi

ÇAĞRI MERKEZİ 0 212 474 02 66
  

Erken Doğum Belirtileri Ve Nedenleri

Erken doğum gebeliğin 37. Haftasından önce bebek anne karnında dünyaya gelecek olgunluğa ve gelişime sahip olmadan doğmasına erken doğum ismi verilir tıbbi adıprematüre doğumdur ayrıca 20. Haftadan önce yapılan doğumlara düşük adı verilmektedir. Gebeliğin 37. Haftasında önce yaşanan doğum ağrıları ve sancıları bir erken doğum tehdidinin olduğunu göstermektedir. Gebe kalan kadınlarda %10 oranında erken doğum riski görülmüştür. Yeni doğmuş bebeklerde meydana gelen sorunlar ve ölüm sebeplerinin başını erken doğum almaktadır.

Erken doğan bir bebekte organları tam anlamıyla gelişmiş değildir özellikle akciğer gelişimini tamamlamamıştır. Bu sebeple erken doğan bir bebek yoğun bakıma ihtiyacı vardır. Erken doğum önceden belirlenirse önüne geçme imkanı bulunur bu yüzden anne adayları erken doğum hakkında bilgilenmeli ayrıca doktor kontrollerini aksatmamalıdır. Özellikle geçtiğimiz son yıllarda erken doğan bebeklerin hayatta kalma açısından tıp ilerlemiştir oldukça erken doğan bebeklerde dahi yaşama oranları giderek artış göstermektedir. Fakat dünya geneline bakıldığında erken doğum sonucunda meydana gelen sorunlar hala ciddi boyutlardadır.

Doğum Neden Erken Başlar

erkan doğom2Doğumun erken başlamasında rol oynayan bir çok neden bulunur ancak bu durumlar arasında başı çeken önemli olanlar çoğul gebelik, bebeğin içinde yaşadığı sıvının normal seviyesinden fazla olması yada az olması yer almaktadır. Anne adayına bağlı sorunlarsa erken yaşta gebelik 17 yaşından önce oluşan gebelikler ve 35 yaşından sonra oluşan gebelikler, yüksek tansiyon bulgusu, boy kilo indeksi yani boyuna göre aşırı kilolu yada boya göre fazla zayıf olunması, alt genital bölgede oluşan enfeksiyon, gebelikte meydana gelen kanamalar, rahim amomalileri, gebeliklerin arasında kısa zamanlar olması, anne adayının bazı böbrek, karaciğer, kalp, akciğer gibi rahatsızlıklarının bulunması, kansızlık, yetersiz beslenme, alkol ve sigara kullanımı, ruhsal ve psikolojik sorunlar, çalışma hayatında yoğun olunması, aşırı stres gibi maddeler söylenebilir. Erken doğumun olabilmesi için bir çok neden daha sayabiliriz fakat bazen doğumun başlamasının bir nedeni bulunamayabilirde bir sebep olmadan erken doğum başlayabilir. Plesantanın doğum kanalını kapatması ve plesantanın vaktinden önce ayrılması erken doğumu başlatan başka bir etkendir.

Bir diğer önemli konuda daha önce gebe kalmış kadınlar bu gebeliklerinde erken doğum tehdidi oluşmuşsa şuan ki yaşadıkları gebelikte risk gurubunda oluklarını unutmamalıdırlar.

Doktorun Kararı İle Erken Doğum

Bütün erken doğumların yaklaşık olarak doktor kararı ile gerçekleşme oranı yaklaşık %30 civarındadır. Anne hayatı riskli olduğu durumlarda bebek gelişiminin hangi derecede olduğuna bakılmadan suni, yapay sancı oluşturularak veya sezaryen doğum ile gerçekleştirilmektedir. Gebelik döneminin devam etmesinde riskli faktörler söz konusu olduğunda ağır ve şiddetli derecede preeklampsi, eklampsi, HELLP sendromu gibi oluşan durumlarda veya annede ağır kalp hastalığı tablosu bulgusu olması,kanamalı placenta previa ve ablatio placenta durumları gibi sıralanabilmektedir.

Erken Doğum Riski Taşıyan Anne Adayları

Daha önceki gebeliklerinde erken doğum öyküsü olanlar

Rahim anomalileri

Rahim ağzı ile ilgisi rahatsızlıkta cerrahi müdahale geçirenler

Sigara ve alkol kullanımı

Madde bağımlılığı

Anne adayında gelişen kansızlık

Gebelikte meydana gelen yüksek tansiyon

Anne adayında var olan kronik hastalıklar

Stres ve psikolojik rahatsızlıklar

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı yaşanması

Düşük sosyoekomomik  seviye durumu

Çoğul gebelik olması

Aşırı seviyede fiziksel aktivitede bulunmak

Gerçekleşen doğum aralıklarının kısa olma durumu

Anne adayının erken gebe kalması (küçük yaşta) 17 yaşından küçük veya anne adayının 35 yaş ve ileriki yaşlarda gebe kalması

Anne adayının aşırı kilolu olması yada aşırı zayıf olması

Amniyon suyunun fazla veya az olması yani bebeğin içinde yaşadığı amniyotik sıvı.

 

Erken Doğum Belirtileri

Erken doğum belirtileri arasında başı çeken ilk belirti düzenli rahim kasılmaları olmaktadır. Rahimde oluşan kasılmaları elinizi karnınıza koyduğunuzda duyabilir ve hissedebilirsiniz. Karında ağrı ve sertleşme hissi gerçekleşir, bel bölgesinde ağrı, vajinadan aşırı derecede akıntı meydana gelmesi,kanama yada lekelenme oluşması, karın bölgesinden alt kısma doğru bir baskı hissi.

 

Bahsettiğimiz belirtiler erken doğum için her zaman kesin bir erken doğum olduğu kanısına varamayız net bir sonuca ancak bir uzman kontrolünde ve yapılan bazı değerlendirmelerin sonucunda varılabilmektedir. Erken doğum belirtileri daha başka bir takım durumlarda da karşılaşılabilmektedir yalancı doğum sancıları, idrar yolu enfeksiyonları, vajinal akıntı gibi değişik nedenlerden oluşan karın ve kasık ağrıları gibi maddeler sayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.