Hoşgeldiniz - Özel Akademi Cerrahi Tıp Merkezi

ÇAĞRI MERKEZİ 0 212 474 02 66
  

Hafta Hafta Gebelik Hesaplama

Kadınların en çok merak ettikleri konulardan birisi olan gebelik 40 haftalık bir süreçtir. Gebeliğin başlangıcı olarak son adet tarihin ilk günü baz alınarak hesaplanmaktadır. Tıbbi cihazların yardımı ile gebelik ölçümleri yapılır ve gebelik süreci haftalara ayrılarak takip edilir. Bundan daha önceleri ay olarak takip edilen gebelik dönemi günümüzde etkili bir şekilde hafta hafta gebelik olarak takip edilmektedir. Hamilelik dönemlerine baktığımızda 3 kısımdan oluşur ve trimester adı verilir Latincede üç ay anlamına gelmektedir. İlk üç aylık kısım 1. Trimester ikinci 3 aylık kısım 2.trimester ve son olarak üçüncü aylık kısımsa 3.trimester olarak bölümlere ayrılmaktadır.

İlk trimester döneminde bebeğin organları gelişmeye başlayacaktır ve anne adayı gebeliğine adapte olması bu dönemde gerçekleşir. Ve ilk 13 haftalık gebelik sürecini kapsar. Bu dönemde bebeğin organ gelişimi olduğundan özellikle anne adayları ilaç kullanımına dikkat etmeleri gerekmektedir.

2.trimester dönemindeyse gebeliğin 14-26 haftalık süreçlerini kapsar. Üçüncü trimester son dönem olarak adlandırılır ve doğum için hazırların yapıldığı bir dönemdir. 27-40 haftaları kapsar.

Kadınlar gebe kaldıklarından şüphelendiği zaman tam olarak ne zaman gebe kaldıkları konusunda yanılabilirler fakat son gördükleri adetin ilk gününü kolayca hatırlayabilirler. Bir kadın çocuk sahibi olmaya karar vermişse her ihtimale karşı adet dönemlerinin başlangıçlarını not ederek gebe kaldığı tarihi öğrenebilir. Ayrıca bu yapılan hesaplamalar ile gebe kalma oranının en yüksek olduğu zamanları belirleyebilir hangi tarihlerde ilişkiye gireceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Gebelikte yapılan hesapları son görülen adetin ilk gününü baz alarak yapılır bunu lütfen unutmayınız.

Gebelik dönemlerinde yapılan testleri kesinlikle aksatmayınız. Yapılan testler bebeğiniz ve sizin sağlığınız açısından önemlidir. Hamilelik döneminizi Hafta hafta gebelik olarak takibini yapan doktorunuzun kontrollerini aksatmayınız.

Gebelikte yapılan ilk muayenede gebelik testi yapılmaktadır. Bu testte kanda gebelik aranmaktadır. Sonuç pozitif çıkarsa rahim içi muayene ultrasonıgrafi cihazları ile gerçekleştirilir.  Kan uyuşmazlığı riski olduğundan bu durumda değerlendirmeye alınır.

11-14 haftalar arasındaysa ikili test adı verilen bebeğin ense kalınlığı ölçümü yapılmaktadır. 16-20 haftalarda ise üçlü yada dörtlü tarama testleri yapılmaktadır. Gebelik dönemlerinde kadınların diyabet yani şeker hastalığı yönünden değerledirmek için 24-28 haftalarda şeker yükleme testi yapılır. Son olarak hamileliğin son evrelerinde bebekte bir sıkıntı gözlemlenirse NST uygulamasına gidilir. Gebelik süresince karşılaşılan sorunların cevaplarını ayrıca hafta hafta gebelik takibini  adresinden detaylı biçimde edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.