Hoşgeldiniz - Özel Akademi Cerrahi Tıp Merkezi

ÇAĞRI MERKEZİ 0 212 474 02 66
  

HELICOBACTER H.PYLOR

H.pylori mide ve duodenuma yerleşen, mikroaerofilik, gram(-) bir bakteridir. H.pylori genel olarak midede bulunur ve neredeyse dünya nüfüsünün %50 sinde bulunur, bu oran hijyen konusundan problemli bölgelerde ise %80’e kadar yükselebilir. H.pylori enfeksiyonu geçiren çoğu kişide herhangi bir belirti görülmemesine rağmen H.pylori mide ülseri gibi bazı sindirim sorunlarına ve nadir olarak da mide kanserine sebep olabilir.


H.PYLORİ BULAŞICIDIR:
· Kirli yiyecekler
· Dışkı yoluyla kirlenmiş su
· Ortak kullanılan çatal, bıçak, tabak
· Tükürük, dışkı veya kusma maddesine direk temas
yolları ile kişiden kişiye geçebilir.

H.PYLORİ ENFEKSİYONUNU ÖNLEMENİN YOLLARIDA VARDIR:
· Alkol alımını azaltmak
· Sigara kullanımını kesmek
· Kafein alımını azaltmak
· Stresten kaçınmak
· Hijyen konusunda dikkatlı olmak
bu etkilerden bazılarıdır
H.pylori duodenum veya mideyi enfekte ettiğinde bu dokularda bir takım değişikliklere sebebiyet verir. H.pylori midedeki koruyucu mukus ve mukoza tabakasını enfekte eder buda bir takım toksin, enzim ve bağışıklık sisteminin aktivasyonunun serbest kalmasına sebep olur. Bu faktörlerde doğrudan veya dolaylı bir şekilde mide veya duodenuma zarar verirler.

H.PYLORİ BELİRTİLERİ

H.pylori enfeksiyonu geçiren birçok kişide belirti görülmemekle birlikte zaman zaman ciddi sorunlar görülebilir. Örneğin mide veya duodenum ülseri. Bu ülserlerde değişik belirtiler gösterebilir veya hiçbir belirti göstermeye bilir.

H.PYLORİDEN DOLAYI OLUŞAN ÜLSERLERİN BELİRTİLERİNDEN BAZILARI BUNLARDIR:
· Üst karında ağrı veya rahatsızlık
· Şişkinlik
· Küçük miktar besin tüketiminde tokluk hissi
· İştahsızlık
· Bulantı,kusma
· Katran renkli dışkı
· Halsizlik/Yorgunluk
· İshal
· Mide ekşimesi
· Sık geğirme
· Kilo kaybı
· Kötü nefes kokusu

Nadiren kronik gastritler midede anormal değişikliklere neden olup kanser oluşmasına sebebiyet verebilir. Erken yaşta H.pylori enfeksiyonu geçirenlerin kanser olma riski daha yüksektir.

H.pylori durumunda Şiddetli veya kalıcı karın ağrısı, Yutma güçlüğü, Kanlı veya siyah katran gibi dışkı, Kahve telvesi görünümlü kanlı veya siyah kusmuk ile karşılaşırsanız acilen tıbbı yardıma isteyiniz.

H.PYLORİ TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

H.PYLORI TEŞHISI IÇIN EN SIK KULLANILAN TESTLER:
· Nefes testleri
· Kan testleri
· Dışkı testleri
Endoskopik Biyopsi dir.
H.pylori enfeksiyonu ile ilgili peptik, aktif gastrik veya aktif duodenal ülser geçmişi olan insanlar tedavi edilmelidir. Başarılı H.pylori tedavisi hem ülserin tekrarlamasını önler hem de ülser komplikasyon riskini azaltır.
H.pylori yaygın olarak aynı anda iki çeşit antibiyotik ile tedavi edilir. Doktorunuz aynı zamanda mide astarının iyileşmesi yardımcı olmak amacı ile bir asit baskılayıcı ilaçda verebilir.
Genel olarak tedaviye başlayan hastaların %80’i 2 hafta içerisinde başarı bir biçimde tedavi edilmektedir. Tedavinin başarılı olması için doktorun verdiği ilaçların bitene kadar kullanılması son derece önemlidir.
H.pylori tedavisi gören hastaların yaklaşık olarak yarısında yan etkiler görülmektedir. Bu yan etkiler genellikle hafif olmaktadır ve yalnızca 20 hastadan 1 inde tedavi yan etkiler sebebi ile aksamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.