SÜNNET

 Erkelerde penis başını örten üst derinin bir kısmının veya tamamının cerrahi müdahale ile kesilip alınmasıdır.

Penis Başını Örten Bu Deri Neden Alınır?

 Sünnetle alınan deri penis ucunu ve idrar deliğini örtmektedir. Bu derinin altında biriken pislik ve salgı, idrarla temas halinde bir alan oluşmaktadır. Bu sebeple düzenli temizlenmezse enfeksiyon oluşumu için uygun bir zemin oluşturur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için taşıyıcılık aracı olabilir. Özellikle çocuklarda sünnet derisi yapışabilir, ucu daralabilir. İdrar çıkışını engelleyebilir. Penis apselerine neden olabilir ve sünnet derisi sıkışarak peniste kan akımını bozabilir. Bu derinin sünnetle alınması bahsettiğimiz problemlere karşı korunma sağlar.

Sünneti Kimler Yapmalıdır?

 Sünnet ciddi bir cerrahi müdahaledir. Psikolojik yaklaşım açısından, anestezi tekniği ve riskleri açısından, cerrahi estetik ve teknik açısından iyi eğitimli profesyonel kişilerce uygulanmalıdır. Basit görülen bu işleme bağlı ciddi kalıcı sakatlıklar oldukça sıktır.

Hastane Ortamında Yapılması Neden Önemlidir?

 Her cerrahi işlemde enfeksiyondan arındırılmış steril alan şarttır. Sterilizeyi koruyacak donanım ekipman olmalıdır. Cerrahi ve anesteziye bağlı gelişebilecek komplikasyonlara acil ve etkin müdahale edilebilecek ekip ve ekipmanlar bulunmalıdır. İdeal olan ameliyathane şartlarında yapılmasıdır.

Sünnet Operasyonu Nasıl Yapılır?

 Penisin hissizliği ve cerrahi bölgenin temizliği sağlandıktan sonra alınacak olan cilt katlanışının yapışıklıkları açılır, kesme hattı belirlenir. Makas ya da bisturiyle penis ucunu kapatan cilt katlanışı kesilir. Eriyen ince ipliklerle dikilir.

Anestezi Verilme Sebebi Nedir?

 Lokal ya da genel anestezi  altında sünnet uygulanabilir. Burada tercihi yaparken çocuğun yaşı ve daha önemlisi sünnetin çocuk üzerinde korku, stres, travma yaratma ihtimali göz önüne alınır. 6 ay öncesi farkındalık oluşmamışsa veya çocuk durumu anlayıp kabullenmiş olgunluktaysa lokal anestezi altında sünnet yapılabilir. Diğer durumlarda hem çocuğu üzmemek için hem yapılan hassas cerrahinin başarısı ve kalitesi açısından genel anestezi tercih edilmelidir.

İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

 İşlem sonrası çoğu zaman sargı dahi gerekmez, bazen ufak bir sargı konulabilir. 48 saat sonra bu sargı alınarak banyo yaptırılabilir. İlk iki gün ağrı kesici kullanılması gerekebilir. Penis ucunda hafif şişme beklenen bir durumdur ve 2 hafta içinde normal görünümüne kavuşur.

Sünnet sonrası nadir de olsa geç kanamalar görülebilir. Hasta doktoruyla irtibata geçmelidir.